Služby Laktační poradkyně

Laktační poradenství

Jsem certifikovanou laktační poradkyní  o.z. Mamila a Lakatční liga. Toto vzdělání se řadí mezi mezinárodně uznávané a poskytuje možnost stát se členkou mezinárodní organizace (IBLCE).

Mým zájmem je podpořit každou ženu při kojení dítěte a dodat jim nejen potřebné informace, ale také důvěru v sebe sama i v miminko

Při své práci dodržuji Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka a následných rezolucí valného shromáždění WHO a taktéž Etický kodex o.z. Mamila.

Investice do přípravy na kojení nebo laktačního poradenství, v porovnání s investicí do náhražek mateřského mléka a s tím spojených pomůcek (dudlíky, lahvičky, savičky, sterilizátory, aj.), se vyplatí.

Jak vypadá poradenství při kojení?

 • Telefonický rozhovor - zjištění základních informací, podpora a domluva osobní návštěvy dle potřeb klientky - pro správné posouzení problémů při kojení je důležitá osobní schůzka (návštěva u vás v pohodlí domova, kde se vy i Vaše dítě cítíte komfortně) 
 • První osobní kontakt - zjištění jak dosud kojení probíhalo, konzultace problémů, stanovení si cíle a nalezeni řešení pro úspěšné kojení (ukázka kojení, nácvik přisátí, rozpoznání pití dítěte, nácvik vhodných poloh při kojení, pomoc při hledání té nejpohodlnější polohy pro vás, tipy jak docílit zvýšení toku mléka, ukázka možností dokrmu miminka)
 • Psychická podpora - náplní práce laktační poradkyně je také podpora směřována rodičům, především matkám, za účelem dodání sebedůvěry ve vlastní kompetence.
 • Opakovaná schůzka - Ačkoli je kojení přirozenou součástí našich životů, musí si dítě i matka tuto dovednost osvojit (podobně jako správnou techniku chůze). Důležitý je správný trénink s průběžnou odbornou konzultací nastavenou dle potřeb dítěte i matky. Vzhledem k individualitě problémů s kojením, momentálnímu psychickému rozpoložení dítěte (únava, podrážděnost, nechuť spolupracovat aj.) nelze zaručit, že problém bude vyřešen během první schůzky (i když se o to budeme společně maximálně snažit) . Proto je někdy, vzhledem k potřebám matky i dítěte, vhodné setkání opakovat.
 • Na dalším setkání postupujeme dle předem stanoveného plánu.

Podpůrné skupiny kojících žen

Každá máme svůj příběh o začátcích kojení, problémech s kojením, podpoře i nepodpoře společnosti, apod. Pojďme jej sdílet s ostatními, aby věděly, že v tom nejsou samy.  

V klidné a nesoudící atmosféře se můžeme podělit o příjemné i těžší zážitky spojené s kojením našich ratolestí. Více o aktuálních akcích naleznete na mé fb stránce  Dula a Laktační poradkyně Pavla Hyžíková

Kurzy přípravy na kojení

Kurz pro ženy, které si přejí začít kojit vědomě, informovaně.

Jako dula vnímám potřebu spojit předporodní přípravu s přípravou na kojení. Informovat se o významu ranné vazby miminka s matkou po porodu a směřovat též svou pozornost k zajištění následného skvělého začátku kojení. Neméně důležitou vnímám podporu matek při dlouhodobém kojení.

Těhotné ženy obvykle mají úmyslu své dítě kojit. Události spojené s porodem miminka, ať už je to nedostatečná příprava v těhotenství či nedostatečná podpora společnosti, rodiny, někdy i partnera vede k tomu, že ne každé z nás se začátky kojení podaří tak, jak jsme si představovaly. Většina žen se připravuje na porod trvající několik hodin, ale na kojení, které může trvat roky, se zapomíná. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF doporučuje výlučně kojit do 6 měsíců dítěte a nadále kojit s postupným zaváděním příkrmů do 2 dítě i déle. 

Uvádí se, že až 70% žen má v počátcích kojení řešitelné potíže, avšak ze studií vychází, že v 6. měsíci věku dítěte kojí pouze 30% žen. Převážná většina maminek je schopna své dítě kojit.  Mým úkolem je poskytnout vám takové informace, které budou směřovat k ranné podpoře kojení a jako prevence.

Na kurzu se dozvíte:

 • Jak může porod ovlivnit začátky kojení.
 • Co je po porodu dobré praktikovat a jak na to.
 • Jaké obtíže ženy v začátcích kojení nejvíce trápí.
 • Jakými opatřeními můžeme předcházet výše zmíněným problémům.
 • Proč je v šestinedělí dobré odpočívat a naladit se na miminko.
 • Tipy a triky pro rodiče, aneb jak se s miminkem sžít.


Kurzy přípravy na kojení mohou být individuální nebo skupinové a více o jejich pořádání najdete zde.

Pořádáme v Yo Fit v Ostravě - Výškovicích či v Havířovské porodnici