O mně

Jmenuji se Pavla Hyžíková a v rámci své profese působím v Ostravě a okolí. 

Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu v Ostravě, obor Zdravotnický asistent, nyní je tato pozice známá jako Praktická sestra. Následně jsem se pustila do studia na Ostravské univerzitě v Ostravě, na Fakultě Sociálních studií. Mám státnice z psychologie, psychiatrie, interny a chirurgie. Některé vědomosti nabyté studiem jsou mi oporou i při mé práci. V průběhu studia jsem se seznámila se svým manželem a o nějaký ten rok později jsem, v posledním ročníku magisterského studia, otěhotněla.

Z počátku těhotenství se mi z představy, že rodím, ježily chlupy po celém těle, potily ruce a srdce mi bilo jako při té nejtěžší zkoušce ve škole. S tímto pocitem jsem se nemohla jen tak smířit. Začala jsem tedy hledat různé možnosti, něco, co by mi pomohlo se uvolnit a k porodu naladit. 

Našla jsem. S manželem jsme absolvovali přípravný kurz hypnoporodu pro páry v Ostravě. Jak později manžel řekl, byla to jedna z nejlepších investic. Po kurzu jsme oslovili dulu, která nám na první schůzce opravdu "padla do oka" a domluvili se na spolupráci. Oba jsme se tak mohli připravit na očekávaný příchod miminka. Manžel především z praktického hlediska a já zase z toho psychického.

Dcerka mi svým příchodem na svět ukázala, jak to koneckonců děti umějí, vícero "nových dveří poznání". Začala jsem se intenzivně zajímat o kojení, kontaktní rodičovství, nošení dětí v šátku, látkové pleny, později o stravování metodou BLW, ale nejvíce mně stále bavilo zajímat se o těhotenství, porody, šestinedělí a kojení. Inspirovala mě též dula, která nás doprovázela při porodu naší dcery. Uvědomila jsem si, že je to krásná práce, která přináší mnoho užitečného, a že bych přesně toto chtěla přinášet dalším ženám také já.

Absolvovala jsem tedy kurz pro duly a nyní jsem certifikovanou dulou AmmaDula Akademie. Tato Akademie školí své duly podle britského konceptu vzdělávání dul. Velmi s touto myšlenkou souzním. Jedná se o propracovaný koncept spolupráce duly s klientkou a osobami jí blízkými, kteří se porodu budou účastnit. Spolupracuje se svými klienty již před porodem, a proto mají obě strany možnost se lépe poznat a naladit se na sebe. Při porodu pak mnohdy již není potřeba slov a dula se tak stává opravdovou tichou oporou zajišťující ženě bezpečný prostor. Dbám na maximálně individuální péči, kterou klientům přináším. Vše se odvíjí od potřeb a přání každé ženy. Nezapomínám ani na doprovázející osobu, kterou dle předešlé domluvy motivuji k činnostem tak, aby byly rodící ženě prospěšné a aby celý porod zůstal v režii rodičů a jejich miminka

Porod vnímám jako proces, kdy je zapotřebí být pokorný vůči všem přirozeným reakcím a procesům ženského těla. K ženě by se mělo přistupovat s patřičnou úctou a respektem. Zároveň s porodem miminka vzniká také nová rodina, a proto hlavními aktéry není nikdo jiný než právě Vy.

Dále jsem se zaměřila také na podporu v oblasti kojení a proto jsem se stala Certifikovanou Laktační poradkyní. Věřím, že kojení je cesta a ráda bych, aby touto cestou mělo šanci jít co nejvíce žen a dětí.

Foto pořídila: Lenka Jamnická

Reference klientek i jejich protějšků

Dostalo se mi od Pavly velké podpory po porodu. Byla jsem opravdu rozhozená a pochybovala jsem, že jsem schopná kojit a zvládat ostatní věci kolem miminka. Díky Pavle jsem kojila, začala si věřit, že vše zvládnu. Díky její podpoře jsem objevila svůj mateřský instinkt, který ve mě zadupala porodnice. Jediné co mě mrzí je, že jsem neměla svou dulu u porodu, ač jsem se zajímala o jemné zrození. I přes to, že bylo vše bez komplikací, myslím že by náš start s miminkem byl úplně jiný.


Markéta

"Cesta porodem s dulou - z pohledu chlapa"
Především bych chtěl vyjasnit můj pohled na porod jako takový. Stejně tak jako my chlapi jsme stvořeni (není to špatný úděl) k tomu potomka počít, úplně stejně je i žena stvořena k tomu je přivést na svět.
Když to přirovnám k oblíbeným aktivitám, které jsou mi blízké - když lezu na skálu, nikdy by mě nenabilo adrenalinem to kdyby tu skálu zdolal někdo jiný, místo mě. Jako spolujezdec v proklatě rychlém autě je to pro mě nuda - chci ho řídit a cítit burácející motor, nemám rád když mi do toho někdo kecá i kdyby to byl sebevětší profík.
Úplně stejně to vidím s porodem, tou věcí, která změní naše drahé polovičky na úplně jiné bytosti s najednou úplně jinými prioritami. Myslím si, že žijeme v době, kdy nám lékaři mohou pomoci i v případech, které by ještě před nedávnou dobou byly fatální - a to je dobře. Nicméně v mém okolí se pomalu ale jistě formuje názor "lékař děti rodí" místo toho abychom měli plnou důvěru v to k čemu nás příroda vybavila.
Rád bych Vám popsal, jak jsme se dostali do situace v porodnici s dulou a nepřijeli jsme jako 80% všech těch, co rádi lékařům odkývou jakýkoliv zákrok a medikament - jen by to bohužel vydalo na více stran a jen bych Vás nudil. Ve zkratce šlo jen o to se o tom, co od porodu chceme, předem pobavit, zjistit si potřebné informace a poradit se s někým dalším, kdo má už nějaké zkušenosti a chtějí to změnit - chlapi a ženské, kteří si nějakým porodem prošli ale rádi by něco udělali jinak. A tam jsem poprvé uslyšel, že existuje slečna/paní, se zkušenostmi z mnoha porodů, vybavená hroší kůží pro vyjednávání s doktory a navíc praktickými radami, které, ruku na srdce, my chlapi nikdy nebudeme znát, protože naše tělo je prostě jinak postavené.
V tom v čem se nevyznám se snažím vymyslet něco nového/neotřelého, jenže tady je to pro mě - který má před sebou první dítě, měl bych pro svou ženu být oporou a měl bych umět vyhodnotit kdy lékaři mají zasáhnout nebo kdy je to jen ulehčení jejich často dlouho směny (všichni jsme jenom lidé) - tady by to bylo nejspíš jenom na škodu. A proto jsme zvolili dulu u porodu a dnes jsem za to rád, i když z počátku jsem tomu moc nevěřil. Takhle neviditelný člověk snad ani neexistuje, ale přesto vždycky když bylo potřeba tak byla po ruce a pomohla nebo poradila.
I já se musím spolehnout na někoho kdo mi poradí (navigace) kudy se vydat v neznámém městě autem nebo mě jistí na skále.

Lukáš V.

Získala jsem doporučení na Laktační poradkyni od kamarádky. Přišla paní Pavla na první schůzce nám ukázala vhodnou polohu pro kojení, co dělat pro úspěšné kojení, jak uspávat miminko, jak navázat miminko do šátku, co dělat pro to, abych neměla další zánět prsu a co dělat pro zvýšení tvorby mléka. Doporučila se sejít na více schůzkách.

Doporučila mi užívat bylinky v kapslích a na bolavé bradavky citrovital. Moc jsem jejím doporučením nevěřila, ale vyzkoušela jsem. Po pár dnech užívání bylinek se mi viditelně tvorba mléka zvýšila a citrovital ranky na bradavkách pěkně zahojil. 

V. K.

Jste poklad a nejzlatější člověk.  Mohu jen doporučit. Vstřícná, empatická, nápomocná, ochotná a především neskutečná podpora před, během i po porodu.

K.K.

Pavla je skvělá, umí naslouchat a v klidu řešit psychicky náročné situace, kdy všechno nejde podle vašich plánů. Je důležité, aby dula byla oporou ženě nejen při porodu, ale i potom.

Magda N.