O mně

Jmenuji se Pavla Hyžíková a v rámci své profese působím v Ostravě a okolí. 

Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu v Ostravě, obor Zdravotnický asistent, nyní je tato pozice známá jako Praktická sestra. Následně jsem se pustila do studia na Ostravské univerzitě v Ostravě, na Fakultě Sociálních studií. Mám státnice z psychologie, psychiatrie, interny a chirurgie. Některé vědomosti nabyté studiem jsou mi oporou i při mé práci. V průběhu studia jsem se seznámila se svým manželem a o nějaký ten rok později jsem, v posledním ročníku magisterského studia, otěhotněla.

Z počátku těhotenství se mi z představy, že rodím, ježily chlupy po celém těle, potily ruce a srdce mi bilo jako při té nejtěžší zkoušce ve škole. S tímto pocitem jsem se nemohla jen tak smířit. Začala jsem tedy hledat různé možnosti, něco, co by mi pomohlo se uvolnit a k porodu naladit. 

Našla jsem. S manželem jsme absolvovali přípravný kurz hypnoporodu pro páry. Jak později manžel řekl, byla to jedna z nejlepších investic. Po kurzu jsme oslovili dulu, která nám na první schůzce opravdu "padla do oka" a domluvili se na spolupráci. Oba jsme se tak mohli připravit na očekávaný příchod miminka. Manžel především z praktického hlediska a já zase z toho psychického.

Dcerka mi svým příchodem na svět ukázala, jak to koneckonců děti umějí, vícero "nových dveří poznání". Začala jsem se intenzivně zajímat o kojení, kontaktní rodičovství, nošení dětí v šátku, látkové pleny, později o stravování metodou BLW, ale nejvíce mně stále bavilo zajímat se o těhotenství, porody, šestinedělí a kojení. Inspirovala mě též dula, která nás doprovázela při porodu naší dcery. Uvědomila jsem si, že je to krásná práce, která přináší mnoho užitečného, a že bych přesně toto chtěla přinášet dalším ženám také já.

Absolvovala jsem tedy kurz pro duly, a je mi ctí, že mohu být členkou - dulou studentkou - Akademie AmmaDula. Tato Akademie školí své studenty podle britského konceptu vzdělávání dul. Velmi s touto myšlenkou souzním. Jedná se o propracovaný koncept spolupráce duly s klientkou a osobami jí blízkými, kteří se porodu budou účastnit. AmmaDula spolupracuje se svými klienty již před porodem, a proto mají obě strany možnost se lépe poznat a naladit se na sebe. Při porodu pak mnohdy již není potřeba slov a dula se tak stává opravdovou tichou oporou zajišťující ženě bezpečný prostor. AmmaDula dbá na maximálně individuální péči, kterou klientům přináší. Vše se odvíjí od potřeb a přání každé ženy. AmmaDula nezapomíná ani na doprovázející osobu, kterou dle předešlé domluvy motivuje k činnostem tak, aby byly rodící ženě prospěšné a aby celý porod zůstal v režii rodičů a jejich miminka

Porod vnímám jako proces, kdy je zapotřebí být pokorný vůči všem přirozeným reakcím ženského těla. K ženě by se mělo přistupovat s patřičnou úctou a respektem. Zároveň s porodem miminka vzniká také nová rodina, a proto hlavními aktéry není nikdo jiný než právě Vy.

Dále jsem se zaměřila také na podporu v oblasti kojení a proto jsem se stala Certifikovanou Laktační poradkyní. Věřím, že kojení je cesta a ráda bych, aby touto cestou mělo šanci jít co nejvíce žen a dětí.

Foto pořídila: Michaela Hůlková 

Reference klientek

Dostalo se mi od Pavly velké podpory po porodu. Byla jsem opravdu rozhozená a pochybovala jsem, že jsem schopná kojit a zvládat ostatní věci kolem miminka. Díky Pavle jsem kojila, začala si věřit, že vše zvládnu. Díky její podpoře jsem objevila svůj mateřský instinkt, který ve mě zadupala porodnice. Jediné co mě mrzí je, že jsem neměla svou dulu u porodu, ač jsem se zajímala o jemné zrození. I přes to, že bylo vše bez komplikací, myslím že by náš start s miminkem byl úplně jiný.


Markéta

Jste poklad a nejzlatější člověk.  Mohu jen doporučit. Vstřícná, empatická, nápomocná, ochotná a především neskutečná podpora před, během i po porodu.

K.K.

Pavla je skvělá, umí naslouchat a v klidu řešit psychicky náročné situace, kdy všechno nejde podle vašich plánů. Je důležité, aby dula byla oporou ženě nejen při porodu, ale i potom.

Magda N.