Proč je tak důležité dobré přisátí při kojení?

Plytké přisátí - přisátí na bradavce
Plytké přisátí - přisátí na bradavce

Slyšeli jste někdy o ragádách, zánětech prsu, kvasinkách na prsu, problémy s nepřibíráním miminka, nespokojeností miminka při kojení? Nebo něco z toho právě prožíváte?

Toto je krátký výčet komplikací, které kojení velmi znepříjemňují. Pokud hledáme příčinu, tzv. "viníka" této situace, nalezneme ho v nedobrém přisátí miminka prs

Existuje skupina žen a dětí, které problémy nemají a nikdy o žádném "dobrém" přisátí neslyšely, a přesto kojí a je to v pořádku. Dále existuje větší skupina žen a dětí, které se s výše zmíněnými problémy během kojení potkají.

Dá se těmto problémům předejít, nebo si tímto ženy prostě musí projít a přetrpět to?

¨Pokud se na kojení připravíme už v těhotenství, pak můžeme předejít poměrně dosti problémům. Do začátku je dobré vědět, že pokud budeme mít dobré asymetrické přisátí hned ze startu a budeme s miminkem v kontaktu, nejlépe kůže na kůži a budeme sledovat projevy a potřeby miminka, pravděpodobnost, že budeme mít problém s kojením se velmi snižuje


Od nedobrého přisátí se odvíjejí problémy, které žena a dítě zažívají. S nápravou Vám pomůže kvalitně vyškolená laktační poradkyně, jakou jsou poradkyně vyškolené Mamilou. A jak tedy to "dobré" přisátí vypadá? Za dobré přisátí označujeme:

ASYMETRICKÉ PŘISÁTÍ

Aspekty, které asymetrické přisátí splňuje jsou:

  • hodně ("dokořán") otevřená pusinka,
  • nosánek od prsu,
  • brada v prsu,
  • nejde vidět koutek úst


Zde si můžete prohlédnout videoukázky, kde najdete videa - jak docílit správného přisátí, jakou polohu zvolit, také jak poznat, že miminko pije dostatečně.

K tomu, aby se nám povedlo asymetrické přisátí, můžeme využít více poloh. Do začátku je určitě vhodné zvolit polohu PŘÍČNOU. V této poloze totiž dosáhneme dobrého přisátí docela snadno a navíc máme možnost kontrolovat pití miminka a volnou rukou stláčet prs. Všechny tyto úkony jsou důležité, abychom se cítili v kojení jistější. Jestliže se naučíme dobrého přisátí, volíme polohy při kojení dle libosti.

ZÁSADY VEDOUCÍ K DOBRÉMU PŘISÁTÍ:

1. Nepodbízet prso dřív, než miminko otevře pusinku a udělá "aaaaaa". okamžiku, kdy miminko pusinku otevře, lze přisát dítě na prs tak, že celé své předloktí, na kterém leží miminko, přisuneme k prsu. Nepracujeme se zápěstím, ale s celým předloktím. Tímto dosáhnete asymetrického přisátí pravděpodobně hned.

Pokud se miminko přisaje a vidíte i přesto koutek úst, tak je něco špatně a není důvod v takovém přisátí zůstávat.

Děťátko je na prsu přisáté a my s ním můžeme "pohybovat":

a) buď jste při přisátí dala miminko moc "nahoru" - pusinkou nad úroveň bradavky, je třeba si jej položit níže (posunout směrem dolů - tam, kde má nožičky). Cílem toho je, aby došlo k prodloužením krku a mírnému záklonu hlavičky. Hlavička miminka je tudíž takovým pomyslným prodloužením prsu matky. Nosánek se tak dostává od prsu a bradička do prsu, spodní čelist se otvírá a koutek úst mizí.

b) zadeček miminka padá dolů a tím pádem není tělíčko v jedné rovině. Zadeček musí být vždy podepřen tak, aby byl v úrovni hlavičky (vodorovně).

c) tělíčko resp. páteř není v jedné ose - nikdy nesmí být vytočená hlavička zatímco tělo leží na zádech

1. nedobré přisátí, plytké, 2. asymetické dobré přisátí, 3. zadeček, který padá dolů 4. stláčení prsu


2. Když se přisaje a není přisátí dobré (nos je v prsu, brada od prsu, je vidět koutek úst) mimo jiné můžeme miminko potlačit našim zápěstím v úrovní lopatek, a tím dojde k záklonu hlavy - tedy nos od prsu, brada v prsu, spodní čelist se otevírá.

STLÁČENÍ PRSU

Když miminko pije, tzn. bradička je v pohybu, tak stlačíme prs (ne u dvorce, spíš u kořene) a držíme po celou dobu, než se bradička na chvíli zastaví. Můžeme sledovat pauzy v bradě.

Stláčení prsu pomáhá miminku vypít si mlíčko rychle a vydatně, což má za důsledek spokojenost. Pomáhá zrychlit tok mléka, což mají děti rády (tzv. "pečené holuby do huby"). 

Díky tomuto všemu - dobrému asymetrickému přisátí, stláčení prsu, střídání prsu během jednoho kojení a aktivnímu nabízení kojení a přímému kontaktu matky s dítětem lze předejít, případně eliminovat problémy s kojením.