5 důvodů, proč byste si měli najmout mentorovanou dulu?

Proč si vzít k porodu mentorovanou dulu? Kicki Hansard, jedna z uznávaných zkušených britských dul (členka Doula UK) přichází s minimálně pěti důvody, proč  je mentorovaná dula  "dobrý tah". Následující text je volným překladem jejího textu, který byl směrován především pro UK, avšak tyto informace jsou aplikovatelné i pro českou společnost. 


Mentorovaná dula dokončila přípravný kurz a pracuje na uznání svých profesních dovedností prostřednictvím mentoringového programu. Termín "uznání" je synonymem pro "být certifikován" a ukazuje, že dula dosáhla určité úrovně zkušeností. Mentorované duly musí absolvovat širokou škálu porodů, pokud se chtějí stát uznávanou porodní dulou. Stejně tak duly pracují se ženami po porodu, aby získaly certifikaci poporodních dul.

Jako instruktorka dul jsem pomohla stovkám žen začít jejich mentorovanou kariéru a moje srdce plesá pokaždé, když se každá z nich stane uznávanou (certfikovanou) dulou. Je to úžasný úspěch a znamená, že naše komunita dul roste.

Když některé těhotné ženy hledají dulu, často zavrhují mentorované duly ve prospěch těch, které mají více zkušeností. Ale nemůžu si pomoct, myslím si, že o mnoho přicházejí.

Zde jsou důvody, proč se domnívám, že mentorovaná dula rozhodně stojí za zvážení:

  • Jsou cenově dostupnější. Mentorované duly si obvykle účtují zlomek ceny zkušenějších dul. Je to proto, že je to velmi dobrý způsob, jak přilákat své první klienty. Mentorované duly musí dobře posoudit, co ostatní duly v této oblasti nabízí, a za pomoci svého mentora se podle toho ocenit sami. Jak se jejich zkušenosti zvyšují, tak se zvyšuje i jejich cena. Myslím, že je opravdu důležité, že duly neposkytují své služby zdarma, protože bez ohledu na jejich zkušenosti, stále tráví spoustu času podporou svých klientů a přidáním obrovského množství hodnoty do porodního zážitku i mimo něj. Statisticky se ukázalo, že podpora dul způsobuje, že porod a poporodní období jsou pozitivnější a příjemnější. To je to, co duly dělají!
  • Čerstvě vyškolené duly mají více energie. Když duly, čerstvě nabité novými informacemi, dokončí vzdělávací fázi kurzu, jsou obvykle nadšené, plné očekávání, vzrušení a již sní o tom, jak v praxi budou aplikovat vše, co se naučily. Díky jejich entuziasmu, jsou ženy více v klidu, mají větší kontrolu nad porodním procesem, nabývají větší sebevědomí, a lépe zvládají péči o své dítě. Jejich zapálení a vložení veškeré pozitivní energie do podpory žen a párů při porodu převyšuje míru jejich zkušeností. S více než 17letými zkušenostmi ve světě věřím, že duly, které dokončí kurz, jsou více než připraveny podporovat těhotné ženy. Vím, že budou perfektní duly pro mnoho žen a párů. Vždycky si myslím, že ten, kdo má to štěstí, že si najme tyto nové nové duly, bude těžit z jejich nadšení a pozitivity. Tohle nemusí vždy přetrvat - tak si to vezměte, dokud můžete!
  • Jsou podporovány velmi zkušenou dulou! Jejich mentorka může vykonávat svou funkci pouze za předpokladu, že sama prošla dlouhou praxí a má hluboké znalosti a zkušenosti. Získání certifikace je podmíněno absolvováním určitého počtu různých porodů. Vaše dula může mít na telefonu během porodu svou mentorku pro případ, kdyby potřebovala konzultaci. To znamená, že mentorovaná dula může obvykle požádat svého mentora o cokoliv, když cítí, že potřebuje více podpory s dalšími informacemi, které může sdílet se svými klienty. Když si tedy zaplatíte službu mentorované duly, ve skutečnosti dostáváte bonus a to jsou vlastně duly dvě za cenu jedné! Navíc budete pravděpodobně platit nižší poplatek, takže je to výhra se vším všudy.
  • Mohou být mnohem zkušenější, než si myslíte. Některé mentorované duly mohly pracovat např. déle než dva roky a doprovázely své přátele a rodinné příslušníky při porodech jejich dětí. Jiné jsou bývalé porodní asistentky, předškolní učitelky, praktikující hypnobirthing nebo pracovaly jako duly/porodní báby v jiných zemích. Existují dokonce i některé, které pracují profesionálně jako duly a teprve teď se rozhodly, že se chtějí stát uznávanými (certifikovanými) dulami. A protože drtivá většina dul je už sama maminkou, mají přinejmenším zkušenost s vlastním porodem. Jen proto, že ještě nejsou oficiálně uznány, neznamená to, že již nemají dostatek moudrosti a zkušeností.
  • Jsou pro vás tou správnou volbou. Při hledání své duly je nejdůležitější najít někoho, s kým si opravdu rozumíte, "jste na stejné vlně". Koneckonců budou s vámi sdílet porod, což je jeden z nejintimnějších zážitků života, takže to musí být ta správná osoba. Každý to vnímáme jinak - to, co je jednomu blízké, nemusí být sympatické druhému. Zkušenosti jsou cenné, vycházejí z našeho učení a díky nim se jako duly posouváme dál. Některé ženy hledají dulu, která u porodu hraje roli sestry, jiné potřebují dulu, která zastává roli matky anebo babičky. Ženy podporují ženy u porodu od pradávna. Vaším úkolem je najít tu pravou pro vás.

Zdroj:

Kicki Hansard dostupné z: https://www.birthblissdoulacourses.co.uk/kickihansardsblog/5-reasons-why-you-should-hire-a-mentored-doula?fbclid=IwAR3lOt-g_U3OCwD_W7HYR6HQUKct8MbltCRk0821LfLu8eaPzgCovSkzLC8 , dne 15.4.2019